Lüksemburg Vizesi 2023

Lüksemburg vizesi 2023 koşulları dahilinde Schengen vize protokollerine göre başvuru yapılır. Umuma mahsus pasaport (bordo) hamilleri Lüksemburg vizesine tabidirler. Hususi pasaport (yeşil), hizmet pasaportu (gri) ve diplomatik pasaport (siyah) hamili vatandaşlar ise Schengen prosedürleri kapsamında, 6 aylık süreçte 3 ayı aşmayacak seyahatlerinde vize almadan seyahat edebilirler.

Lüksemburg Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Lüksemburg vizesi 2023 başvurularını, Lüksemburg Türkiye temsilciliklerinden veya vize başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz. Gerekli evraklar, başvuru harç ücretleri ve vize koşulları, Lüksemburg Büyükelçiliği tarafından belirtilmiştir.

Lüksemburg vizesi gerekli evraklar 2023 listesinden, vize türüne göre belgeleri hazırlayarak, konsolosluk randevusuna şahsen müracaat etmeniz beklenir. Gerekli belgeler şöyledir;

 • Seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay geçerli olacak güncel pasaport
 • Schengen biyometrik işlemleri dahilinde parmak izi ve biyometrik fotoğraf
 • Lüksemburg vize başvuru formu
 • Lüksemburg Büyükelçiliğine hitaben yazılmış vize talep dilekçesi
 • Dana önce alınan vizelerin fotokopileri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • C kimlik belgesi fotokopisi
 • Konaklama belgeleri ve uçuş belgeleri
 • Tapu, ruhsat ve gelir gösteren belgeler
 • 30 bin € teminatlı seyahat sağlı sigortası
 • Çalışanlar için; iş yeri izin belgesi, SGK işe giriş bildirgesi, hizmet dökümü, 3 aylık maaş bordrosu, 3 aylık banka hesap dökümü, işyeri faaliyet belgeleri,
 • İş yeri sahiplerinden; 4B Hizmet dökümü, vergi levhası, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, şirketin son 2 aylık banka hesap dökümleri.

Emekliler, öğrenciler ve ev hanımları için gerekli belgeler ile Lüksemburg vizesi 2023 başvurularının, harç yatırım dekontlarıyla teslim edilmesi gerekiyor.

Lüksemburg Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Lüksemburg vizesi 2023 aile birleşimi başvuruları için gerekli koşulların oluşması gereklidir. Lüksemburg vatandaşı ya da Lüksemburg ikameti olan biriyle yapılan evliliklerde, aile birleşimi vizesi alınabilir.

Lüksemburg aile birleşimi gerekli evraklar, her iki eşten talep edilir. D tipi Lüksemburg ulusal vize olarak verilen aile birleşimi vizelerinde, eşlerin daha önceki evliliklerinden olan çocukları da 18 yaşına kadar faydalanabilirler.

Lüksemburg vizesi 2023 aile birleşimi evrakları şu şekildedir;

 • Güncel pasaport (çocuklar yararlanacaksa onların da güncel pasaportları)
 • Biyometrik fotoğraf 3,5×4,5 mm ve 2 adet
 • Uluslararası evlilik belgesi
 • Her iki eşe ait doğum belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Lüksemburg aile birleşimi vize başvuru formu
 • Lüksemburg aile birleşimi vize dilekçesi
 • Daha önceki evliliklere ait boşanma belgeleri, çocuklara ait nüfus kayıt belgeleri
 • Lüksemburg’da ikamet eden eşin belgeleri; davetiye, doğum/ vatandaşlık/ oturum izni belgeleri, maddi durum gösterir belgeler, ikamet ve evin belgeleri, sağlık sigortası.

Lüksemburg aile birleşimi vizesinden, ülkede oturumu olan yabancı uyrukluların birinci derece aile bireyleri de yararlanabilir.

Lüksemburg Çalışma vizesi Gerekli evraklar

Lüksemburg çalışma vizesi gerekli evraklar, şirket ile yapılan iş sözleşmesi temelinde sunulur. Başvuru yapacak kişinin, Lüksemburg’da bir şirket ile iş anlaşması yapması halinde 6 aydan daha uzun süreli oturum izni alabilir.

Lüksemburg şirketinin davetiyesi, şirket kayıt ve resmi belgeleriyle, başvuru sahibinin aylık gelirini gösteren belgelerle başvuru yapılır. Lüksemburg vizesi 2023 başvurularının şahsen, konsolosluklara yapılması gerekiyor. Vize reddi yaşanmaması için eksiksiz başvuru yapılmalı ya da vize başvuru merkezi aracılığıyla talep oluşturulmalıdır.

Lüksemburg öğrenci vizesi gerekli evraklar

Lüksemburg vizesi 2023 öğrenci kategorisinde başvuru yapılması için 18 yaş altındaki başvuru sahiplerinden aile onayı istenir. Anne ve babanın noterden, tasdikli muvafakatname alması halinde başvuru yapılabilir.

Lüksemburg öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında;

 • Öğrenci belgesi, varsa diploma- transkript,
 • Lüksemburg’daki eğitim kurumundan veya araştırma merkezinden kayıt kabul belgesi,
 • Lüksemburg eğitim kurumundan gönderilen davetiye,
 • Masrafların karşılanacağını gösteren sponsor belgeleri
 • Öğrenim vizesi için öğretim görevlisi veya öğretmenlerden; çalıştıkları kurumdan alınan izin belgesi, maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi istenir.

Erasmus programına dahil olacak kişiler için ek belgeler talep edilir.

Lüksemburg Vizesi Ücreti 2023

Lüksemburg vizesi 2023 harçları, Schengen vizesinde 80 Euro olarak belirlenmiştir. bebekler, çocuklar, öğrenciler ve ticaret vizesi alanlar için vize ücretlerinde farklılık görülmektedir.

Lüksemburg vizesi ücreti 2023 listesinde, vize türüne göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Güncel vize harç ücretlerini öğrenerek, vize randevu tarihinden önce yatırmanız gerekiyor. Başvuru belgeleriyle birlikte yatırım dekontunu iletebilirsiniz.

Lüksemburg Vizesi Aile Birleşimi 2023

Lüksemburg vizesi aile birleşimi 2023 başvuruları için;

 • Nüfus müdürlüğünden alınmış Formül A- Formül B belgesi,
 • Evlilik cüzdanı, sabıka kaybı,
 • Emniyetten alınmış protokol belgesi,
 • Lüksemburg’da yaşayan kişinin vatandaşlık belgesi, ikametgâh belgesi, maaş bordroları

Gibi vize protokolünde istenilen tüm evrakların güncel ve yasal destekli olarak hazırlanması gerekiyor.

Lüksemburg vizesi başvuru tarihinden itibaren ortalama 5 ila 15 iş gününden sonuçlanır. Konsolosluğun ek belge talep etmesi halinde, vize süresinde farklılıkla görülebilir.

Lüksemburg Çalışma Vizesi 2023

Lüksemburg vizesi 2023 vize protokolleri dahilinde, başvuru sahiplerinin güncel geçerliliği olan pasaportlarıyla doğrudan başvuru yapmaları gerekir. Çalışma vizesi, Lüksemburg Ulusal Vizesi D tipi olarak verilir.

En az 6 aylık oturum izni veren çalışma vizesi, Lüksemburg’daki toplumsal düzenine uyumluluk, dil yeterliliği ve iş akdinin devam etmesi halinde vize süresinin uzatılmasına olanak sağlar. Kesintisiz 5 sene boyunca Lüksemburg’da ikamet eden yabancı uyruklular için vatandaşlık başvurusu yapma hakkı sunulur.

Lüksemburg çalışma vizesi 2023 başvuruları 15- 21 gün içinde sonuçlandırılır. Planlanan seyahat tarihinden 30 gün öncesinde başvuru yapılması önerilir. Vize süresinin uzatılması için Lüksemburg Göçmen Ofislerine doğrudan başvuru yapılması gerekiyor.

Lüksemburg Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Lüksemburg eğitim & Erasmus vizesi 2023 başvurularını, planlanan seyahat tarihinden 1 ay önce yapmanız gerekiyor. 15 gün içinde sonuçlanan Erasmus vizesi, 90 günlük oturum hakkı tanır. AB ve Schengen üye ülkeleri dahilinde Erasmus projesinde yer alan Lüksemburg, üniversite eğim programları kapsamında, lisans ve yüksek lisans yapacak kişiler için opsiyon sağlıyor.

Lüksemburg vizesi 2023 başvuru merkezlerinden, Lüksemburg Başkonsolosluğu ve Konsolosluk birimlerinden yapılan başvurularda onay veren kuruluş, Lüksemburg Büyükelçiliği’dir. Eğitim ve Erasmus vize başvurusu yapacak Türk vatandaşları ya da Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklular;

 • Türkiye’de eğitim gördükleri kurumdan alınan öğrenci belgesi,
 • Erasmus programı değişim programı belgeleri
 • Lüksemburg’da eğitim alınacak kurumdan alınan davet mektubu, kabul belgesi
 • Masrafların nasıl karşılanacağına dair belgeler,
 • Konaklama ve rezervasyon belgeleri, uçuş belgeleri,
 • Güncel ve en az 1 yıl geçerliliği olan pasaport
 • Diğer Schengen ülkelerine gidilecekse, seyahat belgeleri
 • Son 3 aya ait banka hesap dökümü
 • Lüksemburg eğitim ve Erasmus vize başvuru formu
 • Erasmus vize talep dilekçesi

İle vize harç ücreti yatırılarak başvuru yapılır. Normal süreçlerde Lüksemburg vizesi 5 ila 15 gün içinde sonuçlanır. Erasmus vize başvuruları en fazla 2 hafta içinde çıkar.

Lüksemburg Vizesi 2023 S.S.S

Lüksemburg Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Lüksemburg kısa süreli ve uzun süreli vizeleri için farklı farklı vize evrakları hazırlamak gerekir. Her iki vize türünde de ortak olan evraklar vardır. Bu evraklar şunlardır: Lüksemburg vize başvuru formu ve vize başvuru dilekçesi Pasaport, eski pasaport ve kimlik belgeleri fotokopileri Eski Schengen vize fotokopileri Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği 2 Adet Biyometrik Fotoğraf Otel ve uçak rezervasyon belgeleri Gelir belgelerinin imzalı kaşeli örnekleri Banka hesap özetlerinin imzalı kaşeli örneği Seyahat sağlık sigortası Talep edilen vize türüne göre ek belgeler hazırlamak gerekir.

Lüksemburg Vizesi Nasıl Alınır?

Lüksemburg kısa süreli vizelerinde yetkili vize başvuru merkezinden randevu almak gerekir. Uzun süreli Lüksemburg vize başvuruları ise vize başvuru sahibi tarafından bizzat Lüksemburg konsolosluklarından randevu alınarak işleme konur.

Lüksemburg Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Lüksemburg Vizeleri normal koşullar altında 5 iş günü ile 7 iş günü arasında sonuçlanır. Eksik evrak bildirimi söz konusu ise bu süre uzayabilir.

Lüksemburg Vizesi Kolay mı?

Lüksemburg Schengen vize kriterlerine göre vize vermektedir. Eski Schengen vizeleri bulunanlar, öğrenciler ve gelirini, mesleğini bildiren kişiler Lüksemburg Schengen vizesini zorlanmadan alırlar.

Lüksemburg Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Lüksemburg Çalışma Vizesi uzun süreli bir vize türüdür ve vize başvuru sahibi gerekli evrakları hazırlayıp vize ücretini ödedikten sonra Lüksemburg konsolosluklarından şahsen randevu almalıdır.

Lüksemburg vize sayfamızdan geniş bilgi alınız.

Schengen Vizesi Biyometri ve Fotoğraf Ölçüleri

Schengen Vizesi Biyometri ve Fotoğraf Ölçüleri

24.09.2014 tarihinden itibaren Türkiye’den yapılan başvurular için parmak uygulamasına geçilmiştir. Visa Information System (VIS) 2011 yılının Ekim ayında Kuzey Afrika bölgesinden yapılan başvurular için uygulanmaya başlamıştır ve sonrasında Schengen üye devletleri konsolosluk ve büyükelçiliklerinde kullanımı sağlanmıştır. Vize başvuru sürecinde bu uygulama ile sınır geçişleri esnasında işlemleri hızlandırmak ve kimlik bilgilerinin kopyalanması ile evrak sahteciliğinin engellenmesi amaçlanmıştır.
Konsolosluklar vize başvurusunda bulunması gereken bütün pasaport hamilleri için biyometrik verileri on parmağın parmak izi şeklinde almak zorundadırlar. Bu yüzden milliyetleri farketmeksizin vize başvuru sahipleri şahsen parmak izi ibrazında bulunmak durumundadırlar.

Schengen Vizesi Fotoğraf Ölçüleri

Vize talebi için verilen tüm vesikalık fotoğraflar aşağıdaki standartlara uymalıdır:

• Güncel ve mevcut görünümüne benzer olmalı, renkli baskı olmalıdır.
• Son 3 ay içerisinde çekilmiş Uluslararası Sivil Havacılık kurallarına uygun, pasaport ebadı olmalıdır.
• Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalıdır ve başı düz olmalıdır. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır
• Güneş gözlüğü takılmamalıdır.
• Başı açık olmalıdır, dini nedenlerden dolayı takılan başörtüsü hariç
• Gözlük takılması durumunda: Camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır; gözlüğün çerçevesi gözleri kapamamalıdır
• Nötr bir yüz ifadesi ve ağız kapalı olmalıdır.
• Başvuru sahibinin fotoğrafının arkasına okunaklı bir şekilde adını ve soyadını yazması gerekmektedir

Schengen Üye Ülkeleri

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’dır.

 1. Aşağıda belirtilen çeşitteki başvuru sahipleri parmak izi verme zorunluluğunda değildirler fakat şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.
 2. 12 yaşın altındaki çocuklar; ancak şahsen başvuru esnasında bulunmaları gerekmektedir.
 3. Parmak izi alınması fiziksel olarak mümkün olmayan kişiler. 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, en fazla sayıda parmak izi alınır. Yine de, bu durum geçici ise, başvuru sahibinin bir sonraki başvuruda parmak izi vermesi gerekmektedir. Konsolosluk ve elçilikler, bu tür geçici imkansızlıkların sebeplerinin açıklanmasını isteme hakkına sahiptir. Üye ülkeler, parmak izi alım işlemi sırasında zorluklar çıkması halinde başvuru sahibinin itibarını garanti altına alacak uygun prosedürlerin varlığından emin olmalıdır.
 4. Ülke ya da hükümet liderleri ve ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, ve üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri muaftırlar.
 5. Hükümdarlar ve kraliyet ailesinin birinci dereceden üyeleri, üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda muaflardır.

Schengen Temel Prosedür

Biyometri hızlı, gizlilik çerçevesinde ve aralıksız bir işlemdir ve dijital bir parmak tarayıcıyla 10-parmak ile parmak izi taraması yapılır. Ülke temsilcilerinin gerekli görmesi halinde canlı dijital bir fotoğraf da başvuru esnasında çekilecektir. Bazı ülke temsilcilikleri için elektronik imza da gerekli olacaktır.
Parmak uçlarında herhangi bir şekilde süs (örneğin kına), yıpranma veya başka işaretler bulunmadığını ve yüzde biyometrik veri vermeden önce bulunan yara veya kesiklerin iyileşmiş ya da kaybolmuş olduğundan emin olunuz, çünkü bu tür durumlar uygun parmak taraması veya fotoğraf alınmasını engelleyebilir. Bu aynı zamanda; saçlarınızın gözlerinizi kapatmaması veya yüzünüzü, saçınızı veya boynunuzu kapatabilecek şapka ya da şal takmamanız anlamına gelmektedir (aşağıda ayrıntıları verilen dini başörtülerinin dışında).
Eğer dini sebeplerle başınızı veya boynunuzu kapatan türde aksesuarlar takıyorsanız yüzünüzün, kaşlarınızın üstünden çenenizin altına kadar yanaklarınız açık kalacak şekilde açıkça görülmesi gerekmektedir. Eğer mümkünse iki kulağınızı da göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca fotoğraf çekimi esnasında gözlüklerinizi çıkarmalısınız.
Eğer parmak uçlarınız kesik veya hasarlı ise, rahatsızlığınız iyileştikten sonra yeniden randevu alarak parmak izi vermeniz tavsiye edilmektedir.
Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek olan başvuru sahiplerinin, sebeplerini destekleyecek tıbbi bir rapor göstermeleri gerekmektedir.

Schengen Vizesi Biyometri ve Fotoğraf Ölçüleri S.S.S

Schengen Vizesi Biyometrik Fotoğraf Boyutu Nedir?

Schengen vizesi için çekilen biyometrik fotoğraf altı aydan eski olmamalı, 35 x 40 mm ebatlarında, açık renkli ve düz renkli fon üzerine, net ve nötr, lekesiz, mükemmel aydınlık ve kontrast ayarlarına sahip olmalıdır. Işık yüze eşit ölçüde dağılmış olmalı ve üzerinde gölge, yansıma, kırmızı göz efekti bulunmamalıdır.

Neden başvurumun bir parçası olarak biyometri vermeliyim?

Biyometrik fotoğraf vermek başvuru sahiplerinin kimliklerini korumaya yardımcı olur. Kişilerin kimliklerini ve seyahat durumlarını kanıtlamasını kolaylaştırır. Schengen ülkelerinin kişilerin göçü kötüye kullanmalarını ve kimlik sahtekarlığını engellemesini sağlar.

Tıbbi veya fiziksel sebeplerle özel yardımlara ihtiyaç duyan başvuru sahipleri söz konusu olduğunda ne olacak?

Eğer biyometrik verilerinin kaydedilebilmesi için siz veya özel yardıma ihtiyaç duyabilecek bir tıbbi veya fiziksel özel durumu olan bir kişi başvuru yaparsa, böyle bir özel durum ile ilgili detaylar içeren bir dilekçe veya başka bir belge getirmeli ve başvurunuz ile birlikte teslim etmelisiniz. Uygun kanıtlayıcı belgeler tedaviyi yürüten sağlık görevlisi tarafından bir dilekçe olabilir, Genel Tıbbi Konsey üyesi bir doktorun özel durum hakkında detay vermesi ve gerekli yardımları ve sebeplerini açıklaması gerekmektedir.

Lüksemburg vize hakkında sayfamızdan bilgi edininiz.

Schengen Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

schengen vizesi sıkça sorulan sorular

Schengen Vizesi Nedir?

Aşağıda örnek olarak verilmiş sebeplerden dolayı Schengen bölgesine girmek ve burada kısa süreliğine kalmak için gerekli bir izindir; akraba veya arkadaş ziyareti, turist olarak, iş için bir konferansa katılmak üzere veya sadece transit geçiş için olabilir. Vize sınırlı bir süre için ve altı aylık dönemde en fazla 90 gün için geçerlidir.

Schengen ülkelerinin herhangi biri tarafından verilmiş olan vize diğerlerine seyahat için de geçerlidir. (İstisnai durumlarda vize yalnızca vizeyi veren ülke, ya da hamilinin pasaportu tüm Schengen ülkelerinde geçerli değilse sadece belirli ülkelere giriş için geçerli olabilir).

Schengen Bölgesi Üye Ülkeler Hangileridir?

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Yunanistan.

Kimler Schengen Vize Başvurusunda Bulunabilir?

Türk vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları.
Başvuru sahibinin başvurusunu Türkiye’den yapmasıyla alakalı yeterli gerekçe sunması halinde yasal olarak Türkiye’de bulunan fakat Türkiye’de ikamet etmeyen üçüncü ülke vatandaşları

Schengen Vize Başvurularını Hangi Ülke Değerlendirir?

Tek tip bir vize başvurusunu inceleyerek başvuruya ilişkin karar vermeye aşağıdaki Üye Devletler yetkilidir; Seyahat/seyahatler sırasında ziyaret edilecek tek ülke kendi toprakları olan Üye Devlet, ziyaret sırasında farklı ülkelere gidilecekse toprakları seyahat süresi veya kalış sebebi bakımından esas varış noktasını teşkil eden Üye Devlet, Seyahat süresi veya kalış sebebi bakımından esas varış noktasını teşkil eden birden fazla Üye Devlet olması halinde, bu Üye Devletler’den herhangi biri, Esas varış noktasının belirlenememesi halinde, başvuru sahibinin Üye Devletler’in topraklarına girmek için dış hudutlarından geçeceği Üye Devlet

Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular, gidilecek ülkenin konsolosluğuna doğrudan veya bu amaçla belirlenmiş bir hizmet sunucu firmaya yapılabilir.

Vize Başvurumu Ne kadar Süre Önce Yapmalıyız?

Vize başvurusu, ziyaretin planlandığı tarihten en az 15 takvim günü önce yapılmalıdır. Ziyaretin başlangıç tarihine üç aydan daha uzun bir süre varsa, başvuru yapılamaz.

Ziyaretin planlandığı başlangıç tarihine 15 takvim gününden daha az bir süre kalmasına rağmen yapılan başvurular kabul edilebilir; ancak, başvurunun değerlendirilmesi 15 günü bulabildiği için vize kararı, başvuru sahibinin seyahatine başlamayı planladığı tarihten sonrasına kalabilir.

Randevu sisteminin uygulandığı yerlerde tespit edilmiş olan zaman sınırlamalarına uymak ve gereken tedbirleri almak, başvuru sahibinin kendi sorumluluğudur.

En az altı ay geçerliliği olan çoklu giriş vizesi bulunan bir kişi, elindeki vize geçerliliğini yitirmeden yeni bir vize için başvuru yapabilir. Ancak verilecek yeni vizenin geçerlilik süresi, mevcut vizenin geçerlilik süresinin dolmasını müteakip başlatılır: bir bireye, geçerlilik tarihleri çakışan iki ayrı vize verilemez.

Bununla birlikte vize başvurunuzu yaparken, gitmek istediğiniz ülke ve Türkiye’de milli bayramlar dolayısıyla uygulanan tatil günlerini de göz önünde bulundurmanız tavsiye olunur. Tatil dönemlerinde, bazı konsolosluk hizmetlerinde yavaşlamaların olabileceğini lütfen unutmayınız.

Schengen Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru için gerekli olan temel belgeler ve diğer koşullar şunlardır:

 1. Başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalanmış başvuru formu.
 2. Geride bırakılan 10 yıl içinde çıkartılmış, geçerliliğini planlanan ziyaretin tamamlanacağı tarihten itibaren en az 3 ay daha koruyacak olan pasaportun orijinali.
 3. Bir başvuru sahibinin pasaportu altında yer alan diğer kişilerden (reşit olmayanların) her birinin ayrı bir form doldurması gerekmektedir. Netice itibariyle aynı seyahat belgesi üzerine ayrı vize etiketleri yapıştırılacak olduğundan, tüm vize sahipleri için giriş/çıkış damgalarının basılabileceği yeterli alanın sağlanması açısından seyahat etmek isteyen her bir birey için pasaportta 2 boş sayfanın bulunması gerekmektedir. Reşit olmayan çocukların ebeveynlerine ait pasaport altında seyahat etmeleri halinde fotoğrafları, ebeveynlerinin pasaportunda yer alır.
 4. Pasaportun biyo-bilgi sayfasının / daha önce alınmış olan vizelerin bulunduğu sayfaların fotokopisi.
 5. Standart vize ücreti. Ücret indirimi ve muafiyetiyle ilgili olarak yukarıda verilen bilgilere bakınız.
 6. 1 biyometrik fotoğraf (fotoğrafla ilgili karşılanması gereken teknik koşulların ayrıntılarıyla ilgili bilgi için lütfen ICAO tavsiyelerine bakınız:
 7. Ülkede geçirilmesi planlanan sürenin tamamını kapsayan; tüm Schengen Devletlerinde geçerli olan; sağlık gerekçesiyle ülkeye geri dönüş, kalınan süre boyunca acil tıbbi müdahale, hastanede acil bakım veya kişinin ölümü dolayısıyla ortaya çıkabilecek tüm masrafları karşılayan yeterli bir seyahat sağlık sigortasını gösterir belge. Asgari kapsam tutarı 30.000 EUR olmalıdır.
 8. Başvuru sahiplerince sunulması gereken kanıtlayıcı belgeleri gösterir uyumlaştırılmış liste (AB Delegasyonu web sayfası linki) ile Üye Devletlerin web sayfalarına aşağıdaki linkler yardımıyla ulaşılabilir. Yapmak istediğiniz seyahatin amacı belirtilmiş kategorilerden hiçbirine girmiyor ise, konsolosluk size gerekli görülen kanıtlayıcı belgelerle ilgili bilgi verecektir.

Önemli Not: Başvurunuzun incelenmesi sırasında konsolosluk tarafından bir takım ek belgeler talep edilebilir.

Gerekli Evrakların Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Tek girişli vize başvurusu yapılıyor ise, sunulan seyahat belgesinin, kişinin Üye Devlet sınırlarını terk etmeyi planladığı tarihten itibaren en az üç ay süreyle geçerliliğini koruyacak bir belge olması gerekmektedir.

Çok girişli vize başvurularında ise, sunulan seyahat belgesinin, kişinin Üye Devlet sınırlarını terk etmeyi planladığı en son tarihten itibaren en az üç ay süreyle geçerliliğini koruyacak bir belge olması gerekmektedir.

Seyahat belgesinde en az iki sayfa olmak üzere yeterli sayıda boş sayfa bulunmalıdır– bunlardan biri, vize etiketinin yapıştırılacağı sayfa olup diğeri ise sınır kontrol makamlarının basacağı mühür için kullanılacaktır.

Schengen Vizesi S.S.S

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen kısa süreli vizeleri için ilgili ülkenin konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır. Vize ücretleri ödenmeli ve vize başvuru evrakları hatasız ve eksiksiz tamamlanmalıdır. Uzun süreli vizeler için vize başvuru sahibi ilgili ülkenin konsolosluğundan kendisi randevu almalıdır.

Schengen Vizesi Ücreti Nedir?

2022 yılında Schengen vizesi konsolosluk harç bedeli 80 Euro olarak belirlenmiştir. 30 Euro yetkili vize başvuru merkezi hizmet bedeli ve 30 Euro danışmanlık ücreti bulunmaktadır.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Vizesi Schengen vize kriterlerini kabul etmiş ülkeler arasında geçiş kolaylığı sağlayan bir protokol sonucu oluşturulmuştur. Üye ülkelerin vatandaşları Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahiptir. Üye olmayan ülke vatandaşları ise bu ülkelere Schengen vizesi alarak giriş yapabilir.

Schengen Vizesi Ülkeleri Hangileridir?

Schengen vize bölgesinde bulunan ülkeler şunlardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. AB'ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Schengen vize türleri kısa süreli C tipi ve uzun süreli D tipi vizelerdir. Her vize türü için farklı vize belgeleri istenmektedir. Ancak ortak vize belgeleri de bulunur. Schengen vizesi ortak belgeleri şunlardır: Vize başvuru formu ve vize başvuru dilekçesi. Pasaportlar ve kimlik belgelerinin fotokopileri, 2 adet biyometrik fotoğraf, tam vukuat nüfus kaydı, Gelir belgeleri ve banka hesap özeti imzalı kaşeli örnekleri. Konaklama ve ulaşım rezervasyonları, Seyahat sağlık sigortası

Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Schengen kısa süreli vizelerinin sonuçlanma süresi olağan koşullarda 5-7 iş günüdür. Hatalı başvurularda bu süre 15 günü bulabilir. Uzun Süreli Schengen vizelerinin sonuçlanma süresi ise bir ayı bulabilmektedir.

Lüksemburg Vizesi hakkında bilgi alınız.