Lüksemburg Büyük Dükalığı

Resmi adı: Lüksemburg Büyük Dukalığı

Başkent: Lüksemburg şehri (koordinatlar: 49 ° 36 ’36 “N, 6 ° 7′ 40” E)

2018 yılında Lüksemburg Büyük Dukalığı’nın nüfusu 590.321 kişidir. Lüksemburg başkenti bin yıldan fazla süren bir tarihe sahiptir. 963 yılında kurulan şehir’de eski kalenin (UNESCO Dünya Mirasında bulunmaktadır) yanı sıra daha çağdaş siteler de dahil olmak üzere bir dizi tarihi mekan bulunmaktadır. Lüksemburg Avrupa’nın en önemli finans merkezlerinden biridir. Şehir birkaç Avrupa Birliği kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Brüksel ile Strazburg’un yanı sıra Avrupa Birliği’nin başkentlerinden biridir.

Komşu ülkeler: Almanya, Belçika, Fransa

Alan: 2.586 kilometrekare Lüksemburg Büyük Dukalığı, kuzeyden güneye doğru, 82km ve doğudan batıya doğru 57 km’lik bir mesafe boyunca uzanmaktadır.

Çevre: 359 km. Ülkenin Belçika ile 148 km, Almanya ile 135 km ve Fransa ile 73 km sınırı vardır.

Nüfus: 590.321 kişi (1 Ocak 2018), bunların% 46,7’si 170 milletten fazlası göçmendir.

Bağımsızlık: 1839 (Hollanda Krallığından bağımsızlığını ilan etmiştir)

Hükümet biçimi: Parlamenter demokrasi olarak işlev gören anayasal monarşidir.

Devlet Başkanı: HRH Grandük Henri

Hükümet Başkanı: Xavier Bettel, Başbakan

Ulusal dil: Lüksemburgca

İdari diller: Fransızca, Almanca ve Lüksemburgca

Para Birimi: Euro

Ülke kodu (telefon): +352

Saat dilimi: Orta Avrupa Standart Saati (CET) = GMT / UTC +1; Orta Avrupa Yaz Saati (CEST) = GMT / UTC +2

Elektrik beslemesi: 220-240V, 50 Hz

Kilo ve ölçü birimleri: Kilogram ve metre

İnternet kodu: .lu (üst düzey alan adları listesi)

Resmi tatil günleri: Resmi tatiller: Yılbaşı (1 Ocak), Paskalya Pazartesi, 1 Mayıs, Yükseliş Günü, Whit Pazartesi, Ulusal Gün (23 Haziran), Varsayım (15 Ağustos), Tüm Azizler (1 Kasım), Noel Günü (25 Aralık), Boks Günü (26 Aralık)

İklim: ılıman, aşırı dalgalanmalar olmadan, nemli ve soğuğa eğilimlidir. Yıllık ortalama sıcaklık: yaklaşık 9 ° C; ortalama sıcaklık Ocak ayında 0 ° C ve Temmuz ayında 18 ° C arasında değişmektedir.

Lüksemburg Büyük Dükalığı S.S.S

Lüksemburg İşçi Olarak Nasıl Gidebilirim?

Lüksemburg Çalışma İzni alan ve iş teklifi alan bir kişi gerekli evraklarla birlikte Lüksemburg konsolosluğundan bizzat randevu almalıdır. Uzun süreli vizeleri sonuçlanma süresi bir ayı bulabilir.

Lüksemburg’a Nasıl Gidilir?

THY’nin TK 1353 sefer sayılı uçuşları ile İstanbul Havalimanından Lüksemburg Havalimanına (LUX) her gün 1 adet sefer düzenlenmektedir. Tatil sezonlarında kişi başı ortalama 1.500₺ – 2.000₺ aralığında uygun fiyata uçak bileti satın alınabilir.

Fransız İmparatoru III. Napoléon’un ele geçirme girişiminin başarısızlığa uğramasının ardından 1827’de bağımsızlığa kavuşan Lüksemburg Büyük Dükalığı büyük devletlerin himayesi altına alınmıştır.1868’de üstünde birçok değişiklikler yapılmasına karşın günümüzde de aynen geçerli olan anayasa kullanılmaktadır.
Avrupa kıtasının tam ortasında bulunan, Fransa ve Almanya gibi ülkelere çok yakın olan Lüksemburg‘un ekonomik anlamda güçlü bir ülke haline gelmesinin en önemli nedenlerinden biri coğrafi konumudur. Bankacılığın gelişmiş olduğu ülke gelirinin büyük bir çoğunluğunu finans sektöründen sağlanır.
Lüksemburg vize hakkında bilgi alınız..