lüksemburg turistik vize

Luksemburg Turistik Vize

Lüksemburg Büyük Dukalığı’na turistik gezi amaçlı seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Lüksemburg Schengen vizesi almalıdırlar. Umuma mahsus bordo pasaport hamilleri anılacak ülkeye 6 ay içerisinde 90 günü geçmemek üzere turistik schengen vizesiyle seyahat edebilirler.

Lüksemburg turistik vize için yerine getirilmesi gereken vize prosedürleri seyahatten bir ay öncesinde tamamlanmış olmalıdır. Turistik gezi gerekçesiyle seyahat süresini kapsayan otel rezervasyonu ve uçak bileti ibraz edilmelidir.

Diğer başvuru evrakları turistik vize grubu için Lüksemburg’a seyahat edecek kişilerin mesleki durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Seyahat süresi boyunca tüm Schengen ülkelerinde geçerli en az 30.000 EUR teminatlı seyahat sağlık sigortası yapılmalıdır.

Turistik vizeler 1 gün ve 5 yıl arasında sürelerle Lüksemburg Büyükelçiliği tarafından tayin edilmektedir. Verilen vize süresi 3 aydan uzun olsa dahi kalış süresi altı ay içinde maksimum 90 gündür.

Turistik vizelerin süre aşımı ve giriş çıkış izni sayıları önem arz etmektedir. Verilen vize süresini aşmadan ülkeden ve diğer schengen bölgesinden ayrılmak yükümlülüğü mevcut olan turistik vizelerde Lüksemburg’da çalışma hakkı vermemektedir

Lüksemburg Turistik Vize Evrakları

 1. Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış Lüksemburg Schengen Vizesi başvuru formu
 2. Son 3 ay içerisinde çekilmiş, uluslararası sivil havacılık kurallarına uygun 2 adet biyometrik fotoğraf
 3. Pasaport ve varsa eski pasaportlar (Kişisel bilgilerin bulunduğu sayfa ile giriş ve çıkış kaşelerinin, vizelerin bulunduğu işlenmiş tüm sayfaların fotokopileri)
 4. Başvuru yaptığınız ülkede ikamet ettiğinize dair belge (ikametgah belgesi, yabancılar için oturum izni fotokopisi)
 5. Seyahat planınızı gösterir otel ve uçak bileti rezervasyonları
 6. Son 3 aya ait banka hesap dökümü (seyahati finanse eder derecede bakiyesi bulunmalıdır, ilgili banka şubesinin imza siküleri ile birlikte alınmalıdır)
 7. Çalışıyorsanız; iş yerinin antetli kağıdına İngilizce dilinde yazılmış, seyahat süresince izinli olduğunuzu gösterir belge
 8. Şahsi vize talep dilekçesi (İngilizce)
 9. Seyahat süresi boyunca geçerli seyahat sağlık sigortası poliçesi (en az 30.000 Eur teminatlı olmalıdır)
 10. Çalışıyorsanız veya iş yeri sahibi iseniz işyerinizin resmi evrakları (faaliyet belgesi, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri)
 11. SGK Tescil ve Hizmet Dökümü
 12. İşe giriş bildirgesi
 13. Son 3 aya ait maaş bordrosu
 14. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 15. Devlet memurları için çalışma belgesi ve görev kimlik kartı
 16. Öğrenciler için; İngilizce öğrenci belgesi
 17. Ev hanımları için; sponsor dilekçesi ve sponsorunun iş durumunu gösterir evraklar
 18. Reşit olmayan çocuklar için; doğum belgesi, her iki ebeveynden alınmış muvafakatname, ebeveylerin imzalarını gösterir resmi belge

Önemli Not: Lüksemburg Büyükelçiliği gerekli görmesi halinde ek evrak talebinde bulunabilir.