lüksemburg vizesi

Lüksemburg Vizesi

Lüksemburg Büyük Dukalığı’nı ziyaret etmek için Lüksemburg vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Türk vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar uzun ve kısa vizeler için geçerli prosedürler yerine getirilmelidir.

Vize başvuruları, belirtilen prosedüre göre İstanbul Lüksemburg Vize Başvuru Merkezine yapılacaktır. Vize Başvuru Merkezi tarafından alınacak tüm başvurular, değerlendirme ve karar için Türkiye’deki Lüksemburg Büyükelçiliğine gönderilecektir. Vize Başvuru Merkezi’nin, Türkiye’deki Lüksemburg Büyükelçilik tarafından verilen vize kararlarında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Verilen bilgiler, belgelerinizi doğru ve tam bir şekilde hazırlamanızda yardımcı olacaktır. Bu bilgiler, başvurunuzun eksik olması ya da daha uzun bir sürede işlenmesi risklerini azaltacaktır.

Ankara Lüksemburg Büyükelçiliği’ndeki yetkili kişiler, karar vermeden önce, sizden görüşme talebinde bulunabilirler. Görüşme talebi gelmesi halinde, vize başvuru merkezi aracılığıyla randevu alabilirsiniz. Vize başvurunuzun ret edilmesi durumunda vize ücreti, servis bedeli ve ödenmiş diğer isteğe bağlı (vip) hizmetlerin ücreti iade edilmemektedir.

Lüksemburg Turistik Vizesi

Lüksemburg’a 90 günden kısa süreliğine turistik gezi amacıyla seyahat etmek isteyen T.C umuma mahsus pasaport hamilleri Lüksemburg turistik vizesi almalıdırlar.

Hususi (yeşil), hizmet (gri), diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Lüksemburg’a 90 günden kısa süreli yapacakları ziyaretlerde Lüksemburg turistik vizesi almaktan muaftırlar.

Lüksemburg konsolosluğu, Lüksemburg büyükelçiliği başvuru sahibi T.C vatandaşları ile birlikte Türkiye’de oturum izni ile ikamet etmekte olan üçüncü vatandaşlarının da vize başvurularını kabul etmektedir.

Başvuru evrakları turistik vizeler için başvuru sahiplerinin mesleki durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Lüksemburg turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler aşağıda belirtilen evraklardan durumlarına uygun olanları ibraz etmelidirler.

Lüksemburg vizesi nasıl alınır

Lüksemburg Ticari Vizesi

Lüksemburg Büyük Dukalığına ticari amaçlarla iş toplantıları yapmak veya ticari fuar katılımları gerçekleştirmek için Lüksemburg ticari vizesi alınmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus bordo pasaport hamilleri ve Türkiye’de oturum izni ile ikamet eden yabancı vatandaşlar 90 güne kadar yapacakları seyahatler için Lüksemburg Büyükelçiliğine veya vize başvuru merkezlerine başvuru yapabilirler.

Hizmet pasaportu (gri pasaport), hususi pasaport (yeşil pasaport) ve diplomatik pasaport (siyah pasaport) sahibi T.C vatandaşları anılacak ülkeye yapacakları kısa süreli seyahatler için Lüksemburg vizesinden muaftırlar.

Lüksemburg büyükelçiliği vize müracaatları için başvuru sahiplerinin mesleki durumlarını yansıtan başvuru evrakları talep etmektedir.

Aşağıda belirtilmiş Lüksemburg ticari vizesi evraklarından mesleki durumunuza uygun olan evraklar hazırlanarak başvuru esnasında ibraz edilmelidir.

Lüksemburg Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Lüksemburg’da ikamet etmekte olan Lüksemburg vatandaşı veya oturum kartı sahibi olan aile bireyi, akraba ya da arkadaş ziyaretleri için ziyaret vizesi alınmalıdır.

T.C umuma mahsus pasaport hamilleri 90 günden kısa süreli aile arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için Lüksemburg büyükelçiliği veya yetkili vize merkezlerine müracaat etmelidirler.

Lüksemburg Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi için ibraz edilmesi gereken en önemli belge, Lüksemburg makamları tarafından onaylanmış orijinal davetiye belgesidir.

Davetiyeler ziyaret edilecek kişiler tarafından ilgili makamlara başvurarak temin edilmektedir